Ruch zmienny w korytach otwartych jest to ruch, przy którym powierzchnia przekroju i prędkości przepływu zmieniają się w różnych punktach na długości liniowej strumienia. Powstaje tu zatem zmiana prędkości średniej strumienia. Rozróżnia się dwa rodzaje ruchu zmiennego:

  • przyspieszony i
  • opóźniony.

Najczęściej spotykanymi przyczynami powstawania ruchu zmiennego są zmiany przekrojów poprzecznych koryta, napeł­nienia i prędkości, spowodowane nagłym obniżeniem się (np. na stopniu) lub podniesieniem zwierciadła wody (np. przez zwężenie lub przegrodzenie koryta budowlą piętrzącą) w porównaniu z napełnieniem normalnym, stanem morza w strefie ujściowej rzeki oraz parciem wiatru.

 


Rys. 1. Zasięgiem spiętrzenia (cofki)

W tym przypadku powstaje spiętrzenie zw. wody, które układa się według   krzywej   spiętrzenia (rys. 1). Zasięg tej krzywej nazywamy zasięgiem spiętrzenia albo  zasięgiem  cofki lub po prostu cofką. W praktyce obliczenie cofki jest niezmiernie ważne, m. in. z uwagi na obwałowania ppow. rzeki na odcinku cofkowym, stwierdzenie możliwości podtopienia terenów nadrzecznych i ich zasięgu, trudności w żegludze  itp. Przyjmując schematycznie kształt cofki jako parabolę 2 stopnia, można ustalić przybliżone równanie na długość cofki w postaci:

gdzie:       h - wysokość piętrzenia,     i -  naturalny spadek zw. wody (przed zakłóceniem).
Do dokładnego obliczenia cofki służą odpowiednie wzory i ta­bele, oparte na właściwościach ruchu zmiennego.