Lewary są to przewody zamknięte służące do przeprowa­dzania cieczy z położenia wyższego do niższego nad przeszkodą.


Rys. 1. Schemat lewara

Rysunek 1 przedstawia konstrukcję lewara służącego do przeprowadzania wody z wyżej położonego zbiornika A do zbiornika B położonego niżej. Lewar C składa się z dwóch odcinków. Na pierwszym odcinku zanurzonym w zbiorniku A ciecz zostaje przez podciśnie­nie (zassanie) podniesiona na poziom c-c, wyższy niż w zbiorni­ku A (na wysokość Hs). Na odcinku drugim natomiast ciecz spływa pod wpływem własnego ciężaru z poziomu c-c wyższego od poziomu a-a do poziomu b-b położonego niżej od a-a.  Aby w le­warze rozpoczął się i odbywał przepływ cieczy, trzeba najpierw wytworzyć w pierwszej części lewara podciśnienie przez wyssanie powietrza z górnej części lewara (np. za pomocą pompy powietrz­nej). Wskutek tego ciecz ze zbiornika A wznosi się do poziomu c-c i osiągnąwszy najwyższy punkt lewara przelewa się przez prawe ramię do zbiornika B. Przepływ cieczy ustaje w lewarze z chwi­lą, kiedy poziomy w obu zbiornikach  wyrównają się.


Fot. 1. Widok lewara

 


Rys. 2. Schemat obliczeniowy lewara

Układając równanie Bernoulliego dla odcinka pierwszego należy pamiętać o tym, żeby nie nastąpiło przerwanie strugi. Wysokość ciśnienia musi być większa od zera, a zatem:

Wysokość podnoszenia wynosi 7—8 m, a praktycznie H1≤ 6 m. Stosunki energetyczne na odcinku drugim określa również równanie Bernoulliego, a ponieważ p : γ ≥  0, dlatego :

W odniesieniu do poziomu morza można zapisać :    H2 < 10,33 + hstr

czyli największą dopuszczalną wysokość opuszczania cieczy z po­ziomu ponad przeszkodą do poziomu otworu wylotowego.

Prędkość przy wypływie z lewara oblicza się z równania:

gdzie:   hstr — suma strat przy przejściu cieczy przez lewar.

Po obliczeniu strat lokalnych równanie przybiera postać:

 

gdzie :    ζ  — współczynnik oporu zależny od konstrukcji i materiału lewara.

Zamiast współczynnika oporu można przyjąć do, obliczeń współczynnik sprawności lewara identyczny ze współ­czynnikiem wydajności wypływu przez otwór w naczyniu, gdzie :  

Przyrównując to .równanie do równania na prędkość wypływu z lewara otrzymamy

oraz

 

Równania te określają zależność między współczynnikiem oporu i sprawności (wydatku).

Przepływ odbywa się pod wpływem różnicy wysokości w obu zbiornikach. Ponieważ prędkość v1 z jaką ciecz wypływa ze zbiornika A, jest mała, a tym samym i wysokość prędkości   v2/2g   jest nieznaczna, można na podstawie równania Bernoullego przyjąć, że

Δh = ΣhA-B

gdzie:    ΣhA-B  - suma strat naporu wzdłuż całego lewara.

Ponieważ opory miejscowe są również zależne od wysokości prędkości, można je jako małe pominąć. Wydatek lewara określa się więc z wzoru :

gdzie: K  -  współczynnik wydatku podany dla przewodów żeliwnych w tab. 1,
           hl /l  -  spadek hydrauliczny.

Tab. 1.  Współczynniki wydatku K dla przewodów żeliwnych

Lewary są często stosowane w praktyce jako części składowe urządzeń hydrotechnicznych, do przeprowadzania (bez użycia pomp) ropy naftowej itp. produktów z cystern kolejowych lub sa­mochodowych do zbiorników, do przeprowadzania przewodów wo­dociągowych na mostach ponad ciekami itp. W wodociągach sto­suje się urządzenia lewarowe do przeprowadzenia wody ze stu­dni zasilających do studni zbiorczej przy ujęciu wody do wodo­ciągu lub ze zbiorników wodnych otwartych dla regulacji ustalonych poziomów.
Sprawne działanie lewarów zależy od:

  •   odpowiedniej różnicy poziomów zwierciadła cieczy w zbiorniku zasilającym i zbiorniku pobierającym (położonym niżej),
  •   od szczelności przewodów oraz
  •   od tego, by rozrzedzenie powietrza w przewodach ssawnych nie było nadmierne, bo wtedy para wodna wydobywając się z wody może  spowodować rozerwanie strumienia wody w lewarze i za­trzymanie przepływu.

Powietrze wydobywające się z wody w po­staci drobnych pęcherzyków zwiększa opory ruchu, stąd więc straty naporu obliczone dla dłuższych lewarów przy użyciu zwy­kłych wzorów hydraulicznych należy zwiększyć o 15 ÷ 20%.

 

Literatura:

  1. Linder F.: Budowa mostów. Cz. 1. PWSZ, Warszawa 1970 r.,
  2. Kollis W. [i in.]: Przewodnik budownictwa wodno-melioreacyjnego. Tom I. PWRiL. Warszawa 1955 r.