Jeżeli most buduje się na rzece w pobliżu jej ujścia, może on znaleźć się w granicach cofki głównej rzeki. Wielka woda może mianowicie wypełnić koryto oraz obszar zalewowy dopływu, sięgając poza wybudowany na tym dopływie most. Zazwyczaj cofka nie powoduje pogorszenia warunków pracy mostu. Pogorszenie może nastąpić tylko wówczas, gdy wezbrania na głównej rzece i na dopływie występują jednocześnie, a woda w głównej rzece opada bardzo szybko. Wezbranie na głównej rzece może wywołać spiętrzenie na dopływie na długości kilkunastu kilometrów. Dla przykładu zasięg cofki na rz. Odrze dochodzi do 70 km (na wysokości m.Widuchowa). Długość ta jest zależna od spadku zwierciadła wody dopływu, od różnicy między rzędną wielkiej wody w głównej rzece oraz na dopływie i na nałożeniu się oddziaływania eolicznego przy niesprzyjających kierunkach wiatrów itp. W takich przypadkach należy zazwyczaj dodatkowo określić rzędną wielkiej wody na dopływie w obrębie przejścia mostowego bez spiętrzenia wywołanego cofką. Wykonuje się to za pomocą kontrolnego przekroju poprzecznego, obranego na dopływie poza granicami cofki. W kontrolnym przekroju poprzecznym wyznacza się odległość zwierciadła wody spiętrzonej od poziomu wody zwykłej i otrzymaną w ten sposób wielkość dodaje się do poziomu wody zwykłej w obrębie przejścia mostowego. Otrzymana w ten sposób rzędna wyznaczy poziom wielkiej wody w przekroju mostowym.
Następnie oblicza się powierzchnię roboczą pod mostem w przekroju kontrolnym i otrzymaną w ten sposób powierzchnię roboczą dobiera się w przekroju poprzecznym cieku pod mostem projektowanym. Wielkość otworu początkowo oblicza się uwzględniając poziom tylko wielkiej wody dopływu, a nie biorąc pod uwagę spiętrzenia wywołanego cofką.
Przy obliczaniu mostu położonego w cofce głównej rzeki należy:
- sprawdzić czy otwór przepuści przepływ istniejący na odcinku niespiętrzonym,
- wyznaczyć objętość dodatkowego przepływu wywołanego cofką głównej rzeki oraz obliczyć, czy objętość ta w czasie opadania wody zmieści się w otworze,
- w obliczeniu tym należy uwzględniać całkowitą powierzchnię roboczą pod mostem, tzn. wraz ze spiętrzeniem wywołanym cofką.
Przepływ Q w m3/s w czasie opadania wody obliczyć można w przybliżeniu za pomocą wzoru:
gdzie: F — powierzchnia zwierciadła wody (powierzchnia wody w granicach spiętrzenia powyżej mostu) w m2,
h — dobowa wysokość opadania wody w głównej rzece w m,
1,5 — współczynnik nierównomierności opadania wody,
86 400 — ilość sekund w ciągu doby.