Powstawanie fałd na geomembranach związane jest z wysokim liniowym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej materiałów syntetycznych. Znaczne różnice temperatur dziennych i nocnych przy powierzchniach praktycznie czarnych implikują szereg niechcianych zjawisk.
Fot. 1. Typowe fałdy powstające na geomembranach poddanych działaniom promieni słonecznych
Czarna powierzchnia geomembrany ogrzewana przez bezpośrednio oddziaływujące promienie słoneczne ze szczytowymi wartościami w godzinach 12:00 – 16:00 osiąga temperaturę w granicach 50 – 70oC. Nagrzana powierzchnia znacząco rozszerza się, a w godzinach nocnych jest schładzana przez co kurczy się. Zmiany wymiarów zachodzące podczas instalacji jak również na powierzchniach już zabudowanych skutkują powstawaniem fałd jak i skurczu.
Fot. 2. Typowe fałdy powstające na geomembranach poddanych działaniom promieni słonecznych
Jedną z konsekwencji skurczu podczas chłodnych nocy jest silne napięcie arkuszy geomembran, zwłaszcza tych połączonych termicznie. Takie naprężenia wskazuje się jako czynnik sprzyjający powstawaniu pęknięć naprężeniowych, szczególnie w pobliżu spoin lub rozrywania samych spoin najważniejszych z punktu widzenia szczelności.
Tab. 1. Wybrane wielkości współczynników liniowej rozszerzalności/kurczliwości cieplnej dla polimerów
Istnieje szereg procedur, które wykorzystuje się przy ustalaniu wartości współczynnika liniowej kurczliwości lub rozszerzalności cieplnej próbek materiałów syntetycznych. We wszystkich, próbka poddawana jest działaniu schłodzenia lub ogrzania z dokonywa Pozostało jeszcze 90% tekstu