Bardzo istotną rolę w kontroli jakości robót uszczelnieniowych odgrywa bieżąca inwentaryzacja układu poszczególnych arkuszy geomembrany. Tego typu plany i schematy montażu powinny być integralną częścią projektu. Wykonawca przed przystąpieniem do robót powinien przedstawić nadzorowi do zatwierdzenia tego typu plan z ewentualnymi swoimi poprawkami.
Fot. 1. Komisja odbiorowa w trakcie oględzin wstępnych robót zgłoszonych do odbioru
Szczegóły konstrukcyjne przejść rurowych, uszczelnień i połączeń z obiektami żelbetowymi lub stalowymi powinien bezwzględnie opracować i zamieścić w swoim opracowaniu projektant, a ich wykonanie na budowie powinno być prowadzone pod szczególnym nadzorem. Tej kwestii nie można pozostawiać w gestii przyszłego wykonawcy – instalatora. Na planie montażu powinny być nanoszone na bieżąco postępy robót z nanoszeniem numerów bel i numeracją spoin. Wszystkie spoiny powinny być poddane badaniom nieniszczącym, a miejsca poboru próbek do badań niszczących nanosić z dodatkową numeracją.
Fot. 2. Próbka geomembrany ze zgrzewem opisana w sposób czytelny do dalszej identyfikacji
Rys. 1. Plan montażu geomembrany z częściową numeracją spoin w trakcie odbiorów
Zgodnie z planem montażu powinny być dokonywane wszystkie wpisy do dziennika budowy i do protokołów kontroli jakości wymaganych normą PN-B-10290:1997. Obecnie ta norma ma status wycofanej, ale nie unieważnionej. Po zakończeniu montażu konstrukcji geomembrany plan montażu stanowi po Pozostało jeszcze 90% tekstu