Tworzenie się gazów w korpusie składowiska następuje na ogół wskutek beztlenowego biochemicznego rozkładu substancji organicznej. Według istniejących badań składnikami powstających gazów są głównie metan CH4, oraz dwutlenek węgla CO2, wodór i azot. Stwierdzono dodatkowe występowanie małych ilości acetylenu, wyższych węglowodorów oraz siarkowodoru i amoniaku.
Dla zobrazowania działających mechanizmów i wielkości emisji gazu wysypiskowego można przedstawić następującą sekwencję zdarzeń:
Po zamknięciu składowiska faza aerobowa rozwoju mikroorganizmów jest stosunkowo krótka, ponieważ zasoby tlenu gwałtownie się wyczerpują.
Rys. 1. Schemat zagospodarowania składowiska z uszczelnieniem podłoża jak i czaszy z rekultywacją terenu
W konsekwencji zaczynają się pojawiać beztlenowe mikroorganizmy kwasotwórcze.
Bakterie (tlenowe i beztlenowe) rozrywają długie łańcuchy związków organicznych znajdujących się w odpadach (głównie węglowodanów), wskutek czego powstają kwasy organiczne, głównie CO2.
W tej fazie powstaje aż 90% CO2. Jej szczytowe natężenie występuje w okresie od 11 do 40 dni po zamknięciu składowiska. Powoduje ona wyczerpanie ostatnich zasobów tlenu.
Na składowisku zaczynają dominować mikroorganizmy metanogenne.
Beztlenowe bakterie metanogenne wykorzystują kwasy do wytwarzania CH4, niewielkiej ilości dodatkowego CO2 oraz wody.
Z czasem wzrasta zawartość CH4, a maleje zawartość CO2. Następuje to w ciągu 180-500 dni od zamknięcia składowiska. Aby więc rozpoczęła się stała emisja CH4, musi upłynąć rok lub dwa lata.
W okresie kolejnych dwóch lat wydzieli się około 30% CH4, a w ciągu pięciu lat około 50%. W dalszym okresie metan nadal jest wydzielany, ale w mniejszych ilościach. Na przykład 90% zostanie wygenerowane po 80 latach, a 99% po 160 latach. Należy jednak pamiętać o tym, że te wartości są silnie zależne od składowanych odpadów na składowisku i mają na celu wyłącznie zilustrowanie trendów i implikacji wytwarzania metanu przez składowiska komunalne.
Il
Pozostało jeszcze 90% tekstu