Problematyka uszczelniania skarp i ich stateczności wymaga bardzo dobrego rozpoznania podłoża. Od projektantów natomiast wymagane są umiejętności interpretowania ich właściwości i dokonywania skomplikowanych obliczeń. Skarpy składowisk otwartych muszą być stateczne przez cały przewidywany okres użytkowania, a stateczność skarp należy zapewniać przede wszystkim poprzez wykonanie ich z odpowiednim, bezpiecznym pochyleniem.

Rys. 1. Różne pochylenia skarp przyjmowanych przy projektowaniu składowisk odpadów

 

Dla bezpieczeństwa projektowanego składowiska odpadów, mogielników lub wylewisk i zbiorników wód ważnym jest całościowe i bezawaryjne uszczelnienie. Metody projektowania skarp uszczelnionych geomembranami wymagają wielu analiz w zakresie planowanych układów warstw na skarpach:

sama geomembrana, podkład geotekstylny / geomembrana, geomembrana / przykrycie z geosyntetyków, podkład geotekstylny / geomembrana / przykrycie z geosyntetyków.

Zaprezentowane systemy warstwowe służą między innymi zwiększeniu odporności geomembrany na przebicie, zapewniają czystą powierzchnię roboczą do wykonywania zgrzewów, a także służą do odprowadzania w płaszczyźnie uszczelnienia gazów i odcieków oraz wody skraplającej się pod powierzchnią geomembrany. Uszczelnienie obiektu wykonując na skarpach wiąże się z wieloma problemami. Ważnym jest  zapewnienie odpowiedniej stateczności skarp wraz z ułożonym uszczelnie­niem. Kąt tarcia pomiędzy dolną powierzchnią geomembrany i uszczelnieniem mine­ralnym na skarpie musi być większy od kąta tarcia między górną powierzchnią geomembrany i warstwą filtracyjną/ochronną, a ten z kolei większy od kąta tarcia wewnętrznego gruntu w warstwie filtracyjnej. Z punktu widzenia konstrukcji składowiska i statyki obiektu wszelkie posadowienia, zakotwienia geomembran i projekto­wanie obsypek drenażowo-ochronnych wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na właściwą ocenę stateczności poszczególnych warstw. Należy pamiętać również o obsypce na skarpach, która może być o jednakowej grubości na całej jej długości lub zmienna, tj. większa grubość w podstawie skarpy i płynnie zmniejszająca się do naziomu.

W zależności od wartości współczynnika F wystąpienie osuwiska można uznać za :

bardzo mało prawdopodobne                                           F ≥ 1,3, mało prawdopodobne            &n Pozostało jeszcze 90% tekstu