Składowiska, wylewiska i różnego rodzaju zbiorniki ziemne jako mogielniki są budowlami inżynierskimi szczególnego znaczenia ze względu na koncentrację szkodliwych substancji i odpadów na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Prawidłowy proces prac studialnych i projektowych związanych z budową składowiska odpadów powinien opierać się na analizach i badaniach począwszy od dobrego rozpoznania warunków hydro-geotechnicznych. Dobrze wykonany projekt, prawidłowa realizacja obiektu i właściwie prowadzona eksploatacja zmniejszają na ogół prawdopodobieństwo wystąpienia katastrof i awarii. W związku z powyższym projektowanie, wykonywanie, nadzorowanie i odbiory robót powinny odbywać się według najnowszych zasad sztuki inżynierskiej i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szczególnie istotna jest ochrona gruntów i wód gruntowych pod składowiskami, wylewiskami i zbiornikami oraz w rejonie ich lokalizacji przed migracją szkodliwych zanieczyszczeń i odcieków i z tym związanych niekorzystnych zjawisk. Należy pamiętać, że zawsze zależy nam na zapobieganiu, a nie tylko na ograniczaniu migracji odcieków do gruntów i wód gruntowych. Jest to podstawowe przesłanie dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego związanego z zabezpieczeniami w ochronie środowiska, hydrotechnice i budownictwie. Wiele awarii i błędnych rozwiązań nastąpiło wskutek nieprzestrzegania podstawowej zasady, że materiały geosyntetyczne nigdy nie są samodzielną konstrukcją, a dobrze pracują tylko wtedy, gdy są prawidłowo zaprojektowane i wbudowane w gruncie. Zasadniczą sprawą jest właściwe uszczelnienie podstawy i skarp składowiska. W tym celu można stosować następujące materiały:
naturalne: iły i gliny, o współczynniku filtracji k nie niższym niż 10-9 m/s, sztuczne: geomembrany HDPE, PP, PVC, mieszane: gliny lub iły z plastyfikatorami, dodatkiem cementu, materiały asfaltowe, kompozyty popiołowo-krzemianowe, kompozyty bentonitowo- syntetyczne.Zadaniem uszczelnień podstawy składowiska jest:
stworzenie nieprzepuszczalnej i stabilnej w czasie warstwy uszczelniającej, zebranie i odprowadzenie wód infiltrujących przez składowisko, odcieków ze składowiska oraz powstających biogazów, niedopuszczenie do przenikania w podłoże wód i odcieków, absorpcja szkodliwych związków chemicznych, utworzenie pod składowiskiem wyrównanego i statecznego podłoża o dobrej nośności i małej odkształcalności.Ważne jest zapewnienie odpowiedniej stateczności skarp i układanego na nich uszczelnienia. Wszelkie obliczenia i analizy powinny znaleźć się w projekcie budowlanym. Kąt tarcia pomiędzy dolną powierzchnią geomembrany i uszczelnieniem mineralnym musi być większy od kąta tarcia między górną powierzchnią tej geomembrany i warstwą filtracyjną, a ten z kolei większy od kąta tarcia wewnętrznego gruntu w warstwie filtracyjnej. Zgodnie z zapisami prawa polskiego Rozp. MŚ z dnia 24 marca 2003 r., które odpowiadają wymaganiom dyrektywy Pozostało jeszcze 90% tekstu