Retencja kojarzy się zawsze z zatrzymywaniem i magazynowaniem wód opadowych, ze spływów powierzchniowych i wolno płynących w rzekach i potokach. Zbiorniki retencyjne są też obiektami czynnej ochrony ppow. jako rezerwa powodziowa w postaci pojemności suchych zbiorników przeciwpowodziowych (wzorcowy przykład myśli hydrotechnicznej – Racibórz D.), polderów lub specjalnie wydzielona pojemność w zbiornikach spełniających inne funkcje niż przeciwpowodziowe. Mała retencja w lasach polega na zatrzymaniu określonej ilości wody spływającej po terenie w trakcie deszczy i późniejszej jej wykorzystaniu do celów nawadniających poprzez rozsączanie lub magazynowanie wody do celów ppoż. Powtarzające się okresy suszy wpływają negatywnie na florę leśną i uprawy, stąd wdrożony został program przeciwdziałania suszy w postaci budowy lub odbudowy zbiorników wodnych leśnych, tzw. małej retencji.
Rys. 1. Projekt zbiornika małej retencji na terenie leśnym
Do uszczelnienia zbiorników ppoż. używa się obecnie geomembran HDPE. W trakcie przeprowadzonych ostatnio kontroli zbiorników leśnych uszczelnionych bentomatami, ujawniono przerastanie korzeni, trzciny i innych roślin wodnych przez powierzchnię tego materiału. Pękanie i rozchodzenie się arkuszy bentomat przy krawędziach górnych skarp ograniczyło dalsze możliwości ich stosowania. Zarówno zbiorniki retencyjne jak i ppoż. muszą posiadać ogrodzenie i możliwość podjazdu dla sprzętu budowlanego i wozów strażackich.
Fot. 1. Leśny zbiornik retencyjny służący do celów ppoż.
W budownictwie halowym i przemysłowo-magazynowym należy zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa ppoż. Wybrane zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa ppoż. budynków halowych i magazynowych opierają się właśnie na czynnych systemach zapewniających bezpieczeństwo. Optymalnym rozwiązaniem jest budowa zbiornika lub szeregu zbiorników ziemnych z funkcjami połączonymi, tj. ppoż i retencyjną dla wód opadowych zbieranych z dachów dużych powierzchni i dróg wewnętrznych. Zbiorniki ziemne występują najczęściej z uszczelnieniem geomembraną HDPE jako konstrukcje wyniesione częściowo ponad teren i zw.w.g.
Rys. 2. Typowy projekt zbiornika ziemnego uszczelnionego geomembraną oraz geowłóknina ochronną i obłożeniem płytami betonowymi
Rys. 3. Typowy zbiornik ziemny z uszczelnieniem dla celów ppoż. i retencją wody spływającej z placów, dróg wewnętrznych i dachów z przestrzeni magazynowej
Rys. 4. Projekt systemu retencjonowania wód opadowych z terenów uprzemysłowionych w zbiornikach ziemnych z uszczelnieni
Pozostało jeszcze 90% tekstu