Zbiorniki ziemne z uszczelnieniem podstawy i skarp są z reguły małymi składowiskami, mogielnikami, wylewiskami z funkcją uśredniania ładunku zanieczyszczeń, czasowego magazynowania i odwadniania osadów, np. pogalwanicznych, osadnikami szlamów, zbiornikami wody ppoż. w lasach, na terenie zakładów przetwórczych, zbiornikami retencyjno-rozsączającymi, zbiornikami wody pitnej itd. Są to budowle inżynierskie szczególnego znaczenia ze względu na koncentrację szkodliwych substancji i odpadów na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Zasadniczą sprawą jest właściwe uszczelnienie podstawy i skarp składowiska. W tym celu można stosować następujące materiały:

 naturalne: iły i gliny, o współczynniku filtracji k nie niższym niż 10-9 m/s,  sztuczne:  geomembrany HDPE, mieszane: gliny lub iły z plastyfikatorami, dodatkiem cementu, materiały as­faltowe, kompozyty popiołowo-krzemianowe, kompozyty geomembranowe.

Zadaniem uszczelnień podstawy składowisk jest:

 stworzenie nieprzepuszczalnej i stabilnej w czasie warstwy uszczelniającej,  zebranie i odprowadzenie wód infiltrujących przez składowisko, mogielniki i stawy osadowe z zagospodarowaniem powstających biogazów,  niedopuszczenie do przenikania w podłoże wód i odcieków, Pozostało jeszcze 90% tekstu