Bagna to tereny podmokłe z porastającą roślinnością specyficzną dla tych warunków środowiska. Podłoże budowane jest przez obumierające części roślin i fauny z dalszym przekształcaniem masy. Utrudniony odpływ wód gruntowych lub opadowych sprzyja powstawaniu obszarów zabagnionych.
Bagna typu III - zbudowane z gruntów organicznych w stanie płynnym. Najczęściej są pokryte warstwą murszu lub gleby torfowej – kożuch torfowy o grubości 0,60 – 1,0 m. Wszelkie naprężenia związane z obciążeniem powierzchni terenu przejmowane są przez kożuch. Jest to naturalna warstwa wzmacniająca, wymagająca dużej ostrożności i wiedzy na temat naprężeń granicznych. W skrajnych przypadkach, przerwanie ciągłości kożucha torfowego, związane są z dużymi problemami przy jakichkolwiek próbach posadowień nasypów, wałów itp. obiektów.
Bagna typu II - zbudowane z gruntów organicznych w stanie miękkoplastycznym, zalegających na bardzo ściśliwych namułach i gytiach. Wykonane wcinki zapływają się bezpośrednio po ich wykonaniu. Uwagi nt. kożucha torfowego – j.w.
Bagna typu I - zbudowane z gruntów organicznych o wytrzymałości zapewniającej utrzymywanie się pionowych ścian wyciętych w nich dołów próbnych.