Do przerzucania urobku z barek na miejsce przeznaczenia służą refulery, jeżeli materiał nadaje się do transportu drogą hydrauliczną. 
Refuler jest to ponton lub statek wyposażony, podobnie jak pogłębiarka ssąca, w pompy. Na refulerze znajdują się zwykle trzy rodzaje pomp:

  • główne, których zadaniem jest właściwy transport urobku,
  • nawadniające, które doprowadzają do ładowni szaland wodę niezbędną do rozluźnienia materiału i
  • pompy mieszające, których zadaniem jest stworzenie mieszaniny wody i gruntu o potrzebnej koncentracji (1/9 do 1/8). Wydatek pomp mieszających jest ok. 10 razy mniejszy niż wydatek pomp nawadniających, ciśnienie jednakże, jakie one wytwarzają, dochodzi do 10 - 25 m słupa wody i więcej.

Sposób pracy refulera jest następujący: szalandę z urobkiem podstawia się do burty refulera, po czym do jej ładowni zapuszcza się smok. Po uruchomieniu pomp urobek zmieszany z wodą dostaje się przez smok i pompy główne do rurociągu tłocznego, a nim na ląd na miejsce przeznaczenia.


Rys. 1. Schemat urządzeń refulera z pływającym rurociągiem tłocznym : 1) refuler, 2) rurociąg tłoczny, 3) pływaki, 4) pole odkładu

Przepływ mieszaniny wody i gruntu odbywa się w rurociągu tłocznym zwykle grawitacyjnie, co osiąga się w ten sposób, że odwodny koniec rurociągu wyprowadza się na potrzebną wysokość, w granicach statycznego podnoszenia pompy, dalej zaś prowadzi się go w spadku ok. 1—2%  na pomoście, który może służyć również jako przystań dla refulera, lub na rusztowaniu. Czasami, zamiast na pomoście układa się rurociąg tłoczny na pływakach. Połączenia poszczególnych odcinków rurociągu muszą być sprężyste, podobnie jak połączenie z odcinkiem leżącym na lądzie.


Fot. 1. Pływający rurociąg tłoczny


Fot. 2. Połączenie rurociągu pływającego z rurociągiem stalowym lądowym


Fot. 3. Końcówka rurociągu tłocznego na polu refulacyjnym