Uszkodzenia obwałowań przeciwpowodziowych są na ogół spowodowane nadmiernymi odkształceniami korpusu lub podłoża wału, prowadzącymi do zagrożenia utratą stateczności. Zwykle są związane z wystąpieniem następujących czynników:

wadliwą konstrukcją wałów, niewłaściwym zastosowaniem gruntów do budowy korpusu wału, uszkodzeniem gruntów w korpusie, niekorzystnym układem i stanem gruntów w podłożu, szczególnie organicznych, zbyt małą wysokością obwałowań, niewłaściwym stanem terenów przywałowych (międzywala i zawala).

Powyższe czynniki bardzo często występują łącznie. Zagrożenie stateczności wałów najczęściej jest związane z wadliwą konstrukcją i nieodpowiednim gruntem użytym do budowy. Niedostateczna w przeszłości wiedza o właściwościach gruntów oraz względy ekonomiczne powodowały, że często jedynym kryterium wyboru gruntów do budowy wału była ich odległość od trasy obwałowania. Nie przestrzegano też wymagań odnoszących się do rozmieszczenia gruntów w konstrukcji oraz ich prawidłowego zagęszczenia. Badania istniejących obwałowań wskazują, że w wielu przypadkach s Pozostało jeszcze 90% tekstu