Problemy właściwego zagospodarowania i zabezpieczenia stoków naturalnych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku terenów położonych w południowo-wschodniej części Polski, w utworach fliszowych z wysokim wskaźnikiem osuwiskowości. Wskaźnik ten jest tam największy w Polsce i wynosi 1 osuwisko na 1 km2 powierzchni. Poza Karpatami osuwiska występują najczęściej na stromych brzegach morza, w środkowym brzegu Wisły, w dolinach Noteci i Warty, w rejonie kieleckim oraz pomorskim i mazurskim.
Rys.1. Rozmieszczenie obszarów zagrożonych ruchami masowymi ziemi w Polsce (dane PIG).
Stabilizacja skarp nasypów i wykopów jest również dużym wyzwaniem nie tylko projektowym ale i wykonawczym. Zarówno na zboczach naturalnych jak i formowanych skarpach nasypów i wykopów w obiektach liniowych mogą występować różne przemieszczenia mas gruntowych:
spełzywanie, spływy, obrywanie, zsuwy i osuwiska.Co przyczynia się do powstawania tych zjawisk ?
Na pewno należy tu wymienić :
niejednorodność ośrodków gruntowo-skalnych, zaburzenia glacitektoniczne, zmienny udział facji litologicznych, olbrzymi i zmienny rozrzut parametrów fizyko-mechanicznych poszczególnych warstw gruntowych w podłożu, istnienie warstw wodonośnych, wzrost wilgotności gruntów po długotrwałych i intensywnych opadach lub roztopach, nieprzemyślane działanie człowieka (podkopanie lub zmiana ukształtowania stoku), obciążenie poprzez zabudowę, erozja od wód płynących lub spływów powierzchniowych, wibracje związane z robota Pozostało jeszcze 90% tekstu