Rzeki nizinne odznaczają się małymi spadkami i powolnymi wahaniami wartości przepływów. Największe przepływy w tych rzekach występują w okresie wiosennego tajania śniegów, w pozostałych miesiącach wartości przepływów zależą od ilości opadów atmosferycznych.
Stosunek Qmax : Omin ≈ 30 - 60,
stosunek Qmax : Qśr ≈ 8 - 15,
a Qśr : Qmin ≈ 3 - 5.
Wspólną cechą hydrografów rocznych tych rzek jest występowanie największych przepływów w miesiącach marcu i kwietniu.
Rzeka Wisła w swoim górnym biegu do Sandomierza ma niektóre cechy rzeki górskiej, gdyż źródlisko Wisły oraz jej dopływy prawobrzeżne, wypływające z Tatr i Karpat są typowymi rzekami górskimi. Poniżej Sandomierza Wisła przyjmuje dopływy wyłącznie nizinne i nabiera cech rzeki nizinnej. Jest to rzeka typu mieszanego.
Fot. 1. Widok rz. Wisły na wysokości Kazimierza Dolnego
W związku z tym hydrograf roczny dla przekroju Wisły w dolnym biegu wykazuje:
- największe przepływy, niekiedy katastrofalne, wywołane wiosennym tajaniem śniegów w nizinnej części zlewni w miesiącach luty — marzec;
- przepływy powyżej średniego wieloletniego, zasilane tajaniem śniegów w zlewni górskiej w miesiącach kwiecień — maj;
- przepływy na ogół poniżej średniego, zasilane wyłącznie opadami atmosferycznymi w miesiącach letnich, jesiennych i zimowych.
Długotrwałe i obfite deszcze, występujące w zlewni górskiej w miesiącach letnich, powodują niekiedy katastrofalne powodzie na dopływach górskich Wisły i w jej górnym biegu, natomiast w dolnym biegu fala powodziowa przechodzi spłaszczona i stany wody nie osiągają poziomów notowanych w czasie powodzi wiosennych.