Torfowiska wysokie (tzw. mszary) powstają na wododziałach, na obszarach, w których wody gruntowe lub powierzchniowe są nieruchome, a wody je zasilające pochodzą wyłącznie z opadów atmosferycznych. Powierzchnia ich jest zwykle wypukła. Torfy tu powstające zawierają niewiele substancji mineralnych, zarówno w postaci detrytycznej, jak i rozpuszczonych soli. Odczyn ich jest silnie kwaśny (pH 2,5 - 6). Rozkład substancji organicznej przebiega tu wolno.
Roślinność porastającą torfowiska wysokie zalicza się do mało wymagającej pod względem pokarmowym (roślinność oligotroficzna). Dominują na nich mchy torfowe (torfowce), popularnie nazywane mchami białymi. Wśród torfów typu wysokiego wyróżnia się trzy rodzaje: mszarny wysoki, wrzosowiskowy i bagnowy. W końcowym stadium rozwoju torfowisko wysokie może porastać bór bagienny z sosnami. Schematyczny przekrój przez torfowisko wysokie przedstawiono poniżej.
Schematyczny przekrój przez torfowisko wysokie wytworzone na miejscu zarośniętego przez roślinność jeziora i przez zatorfienie sąsiedniego lasu 1- torf jeziorny, 2- torf trzcinowy, 3- torf turzycowy, 4- torf leśny, 5- starszy torf stagnowy, 6- młodszy torf stagnowy.
Literatura :
- Myślińska E.: Grunty organiczne i laboratoryjne metody ich badania. Wyd. Naukowe PWN, W-wa 2001.