Doświadczenia nad rodzajem ruchu cieczy przeprowadził Reynolds w 1883 r. Badania te wyodrębniły wyraźnie dwa rodzaje ruchu cieczy:

  • ruch laminarny zw. regularnym lub warstwowym i
  • ruch burzliwy zw. turbulentnym.

Ruch laminarny występuje przy małych prędkościach przepływu, kiedy oddzielne strugi strumienia poruszają się równolegle względem siebie.


Rys. 1. Doświadczenie Reynoldsa – ruch laminarny

Reynolds w doświadczeniu wprowadzał cienką rurkę do rury o wiele większej średnicy. W obu rurach płynęła ta sama ciecz lecz z cienkiej wydobywała się ciecz zabarwiona. Obecnie używa się do tego typu badań rodaminy, barwiącej ciecz na intensywny kolor czerwony. Jeżeli prędkość cieczy zabarwionej była mała, płynęła ona w szerokiej rurze wąską strugą równolegle do osi przewodu. Z tych doświadczeń wyciągnięto szereg wniosków, m.in. że podstawowymi czynnikami określającymi rodzaj ruchu są:

  •  średnia prędkość ruchu cieczy v,
  •  średnica rurociągu d,
  •  gęstość cieczy μ,
  •  lepkość absolutna η.

Z tych doświadczeń wynika, że im jest większy przekrój poprzeczny przewodu i gęstość cieczy oraz im jest mniejsza jej lepkość, tym łatwiej powstaje ruch burzliwy przy zwiększaniu prędkości. Na podstawie badań ustalono bezwymiarowy wskaźnik, tzw. liczbę Reynoldsa charakteryzującą rodzaj ruchu.
Liczba Reynoldsa:

lub podstawiając kinematyczny współczynnik lepkości w cm2/s, otrzymamy :

gdzie:  v  - średnia prędkość ruchu cieczy w cm/s,
           d  - średnica rurociągu w cm,
           ν  - kinematyczny współczynnik lepkości w cm2/s.

W wyniku analiz ustalono, że jeżeli liczba Reynoldsa nie przekracza 2320 (Re < 2320), to ruch cieczy jest zawsze laminarny (regularny). Wartość liczby Reynoldsa można określić także dla innych przekrojów niż kołowy, poprzez podstawienie w zasadniczym wzorze zamiast średnicy d, promień hydrauliczny :

stąd :            d = 4 ro

Wobec powyższego Re  graniczne dla dowolnego przekroju będzie wynosić :

Jeżeli liczba Re < 580, to występuje ruch laminarny.  Na granicy ruchu laminarnego (regularnego) i burzliwego stoi tzw. pręd­kość krytyczna

gdzie :

Re — liczba Reynoldsa, którą w obliczeniach tech­nicznych zwykle przyjmujemy jako równą 1000 (dla wody),
  ν  — współczynnik lepkości kinematycznej,
    r — promień prze­kroju przewodu.

Ruch laminarny w praktyce występuje jedynie w ruchu wód gruntowych lub w cienkich rurkach. Ruch burzliwy natomiast, występuje przy większych prędkościach przepływu, kiedy strugi nie są do siebie równoległe, w strumieniu powstają wiry, tory poszczególnych cząstek przecinają się ze sobą i powstają różnokierunkowe prądy.

Przykład (rys.1) poglądowego przedstawienia doświadczenia Reynoldsa polegał na wprowadzeniu do rury o średnicy d prowadzącej ciecz, wąskiej rurki r, z której wydobywała się ciecz zabarwiona. Obecnie używa się do tego typu badań rodaminy, barwiącej ciecz na intensywny kolor czerwony.


Rys. 2. Doświadczenie Reynoldsa – ruch burzliwy (turbulentny)

Jeżeli prędkość wypływu cieczy zabarwionej wzrastała powyżej pewnej wartości granicznej, zabarwiona ciecz zaraz po wydostaniu się z wąskiego przewodu rurowego mieszała się ze strumieniem cieczy niezabarwionej i płynęła w sposób burzliwy całą średnicą rury d, tworząc wiry.


Rys. 3. Schematyczny obraz ruchu burzliwego