W dużej ilości przypadków rzeczywistość na budowie bywa odmienna od wszelkich założeń. Na podstawie własnych, ponad 25 letnich doświadczeń w projektowaniu, wykonawstwie i nadzorach robót z zastosowaniem geomembran i geosyntetyków towarzyszących przedstawiamy „typowe” zachowania projektantów i wykonawców, zapisy w PB, oraz awarie i uszkodzenia konstrukcji z udziałem geomembran. W oczywisty sposób artykuł nie wyczerpuje wszystkich możliwych aspektów. Awaria i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie jest skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się w czynniku ludzkim i wodzie. Należy jeszcze raz podkreślić, że dotychczasowa praktyka projektowa opiera się na quasi-metodzie obserwacyjnej – projektant przyjmuje rozwiązanie na podstawie dostępnej literatury lub własnych doświadczeń, bez jakichkolwiek obliczeń. Jest to przyczyna największej liczby awarii różnego rodzaju przesłon izolacyjnych związanych z geomembranami.
Od ponad 10 lat w obiektach objętych szczególnym dozorem i monitoringiem montowane są systemy do wykrywania nieszczelności w geomembranach. Dzięki tym urządzeniom stwierdzono, że praktycznie na każdym składowisku występują nieszczelności i uszkodzenia, przez które może przechodzić do 100% odcieku. W takich przypadkach należy mówić o katastrofie, a nie o awarii, tym bardziej, że nie ma możliwości zatrzymania tego procesu. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa na wszystkich uczestnikach procesu inwestycyjnego.
Przyczyną uszkodzenia geomembran mogą być:
koncentracja naprężeń (geomembrana napięta), nadmierne lub nierównomierne osiadanie gruntu, miejscowy brak kontaktu między płaszczyzną geomembrany a podłożem (kawerny), składowanie odpadów bezpośrednio na geomembranie,


