Stopnie zwane również progami służą do zmniejszenia spadku dna cieków. Na rowach melioracyjnych wskazane jest stosowanie stopni ni­skich, o wysokości od 0,2 do 0,40 m, w celu utrzymania jednakowej głę­bokości koryta i utrzymania w nim równomiernego napełnienia.


Rys. 1. Bystrotok na odcinku stopnia obrukowany
1 – bruk, 2 – warstwa podsypki, 3 – ścianki betonowe w poprzek dna koryta, 4 – obetonowany przekrój koryta w poziomie skarp i dna

Jeżeli zachodzi konieczność pokonania większej różnicy spadku dna, stosuje się kilka stopni kolejno po sobie w postaci kaskadowej, przy czym wskazane jest stosowanie stopni o jednakowej wysokości i w równej od siebie odległości. Ścianka przele­wowa stopnia wykonywana jest z drewna, kamienia lub betonu i wpuszczona w dno oraz skarpy cieków. Ścianka przy większych stopniach liczona musi być na parcie gruntu i wody. Otwór wlotowy zazwyczaj bywa do­stosowany do normalnego przekroju cieku. Wykonanie wysokich i dużych stopni powinno być poprzedzone fazą projektową  z pełnymi obli­czeniami hydraulicznymi i statycznymi.