Dodatkowymi właściwościami niezbędnymi do projektowania są:

  • wartość charakterystyczna wytrzymałości krótkotrwałej zbrojenia na rozciąganie F0 deklarowana przez producenta,
  • wartość charakterystyczna wytrzymałości długotrwałej zbrojenia na rozciąganie FK,
  • przyczepność zbrojenia do gruntu,
  • wartość maksymalnej siły przy dopuszczalnym odkształceniu w projektowym okresie użytkowania

 

Rys. 1. Zmiany wytrzymałości geosyntetyku na rozciąganie ze względu na czas   użytkowania.

 

Tablica 1. Zalecane współczynniki redukcyjne wytrzymałości geosyntetyków.

Wartość charakterystyczną wytrzymałości długotrwałej wyznacza się z zależności :

gdzie :

A1 – współczynnik uwzględniający spadek wytrzymałości na skutek pełzania w projektowym okresie użytkowania konstrukcji,
A2 - współczynnik uwzględniający spadek wytrzymałości zbrojenia na skutek uszkodzeń w transporcie i przy wbudowaniu,
A3 - współczynnik uwzględniający spadek wytrzymałości zbrojenia na skutek połączeń,
A4 - współczynnik uwzględniający spadek wytrzymałości zbrojenia na skutek działania czynników środowiskowych.

Wartość współczynników powinna być deklarowana przez producenta.

Tablica  2. Współczynniki redukcyjne ze względu na pełzanie

Tablica 3. Współczynniki redukcyjne ze względu na montaż:

 

Należy zauważyć, że w przypadku posiadania odpowiednich wyników badań, można znacznie zmniejszyć wartość całkowitego współczynnika redukcyjnego. Dla wyrobów posiadających wyniki badań pełzania, uszkodzeń instalacyjnych i starzenia, całkowite współczynniki redukcyjne nierzadko mieszczą się w zakresie poniżej 3.

Musimy zdawać sobie sprawę również z tego , że badania pełzania są prowadzone w laboratoriach z pominięciem kontaktu geosyntetyków z gruntem, a to w żaden sposób nie oddaje warunków rzeczywistych.

Wobec tego do wszelkich  zastosowań w budowlach trwałych lub tymczasowych, jako RF można przyjąć 2,5 -3.

Uwaga:

Wymogi użytkowania dla zbrojeń geosyntetycznych spełnia się stosując niskie poziomy dopuszczalnych naprężeń, wynikające ze współczynników redukcyjnych oraz ograniczeń nieodłącznie związanych z zastosowaniem gruntów ziarnistych. Jeżeli chodzi o granice odkształceń zbrojenia, są różne metody ich ustalania i nie ma obecnie powszechnej zgody co do właściwej metody analitycznej, która pozwoliłaby odwzorować odkształcenia konstrukcji. Pomiary z oprzyrządowanych budowli konsekwentnie wskazują o wiele niższe wielkości odkształceń zbrojenia (zazwyczaj poniżej 1%) niż wielkości prognozowane za pomocą większości aktualnych metod analitycznych. Zanim zatem zostanie wybrana właściwa metoda obliczania odkształceń, zaleca się nie wprowadzać granic odkształceń dla zbrojenia !!!

Prawidłowe projektowanie opierające się na racjonalnych podstawach optymalizujące obiekty pod względem kosztowo – organizacyjnym powinno być poparte jeszcze praktycznym doświadczeniem.

 

Tab.4. Odporność polimerów na działanie różnych ośrodków gruntowych:

Zasadnicze znaczenie ma tutaj wartość  pH. W warunkach normalnych przy 4 < pH < 9 grunty i wody gruntowe mogą być uznane za nieszkodliwe wobec geosyntetyków.
Poza tymi przedziałami wartości, odczyn pH musi być brany pod uwagę przy ocenie  trwałości materiałów.
Przyczyną nadmiernego odczynu zasadowego gruntów ( pH ≥ 9 ) mogą być zabiegi stabilizacyjne ( cement, wapno ) (PE, PP) lub bezpośredni kontakt z mieszanką betonową, a z kolei nadmiernego odczynu kwasowego ( pH  ≤ 4 ) – stabilizacja podłoża nieodsiarczonymi popiołami (PES).

W obecnej chwili istnieją już odpowiednie wzory sprawdzające przydatność określonych materiałów w oparciu o wyniki obliczeń. I tak każdy materiał powinien być dobrany dopiero po obliczeniu potrzebnego parametru, np.: CBR, wytrzymałości długotrwałej, otwartości, współczynnika filtracji, wydłużenia itd.
Przy przyjęciu i wpisaniu do projektu gotowych parametrów z kart technologicznych wyrobu projektant musi przygotować się solidnie na nieprzyjemne rozmowy, które są coraz częstszym zjawiskiem podczas narad, nadzorów lub inspekcji i umieć uzasadnić wpisane parametry materiału odpowiednimi obliczeniami.