Istnieją dwie metody zgrzewania (stapiania) geomembran, które można stosować w przypadku wszystkich geomembran termoplastycznych omówionych w ramach poprzednich szkoleń.
Są to :

  • metoda gorącego powietrza,
  • metoda gorącego klina.

Obie te metody wymagają stopienia części przylegających do siebie powierzchni. Dlatego ważną rolę odgrywa tu temperatura, nacisk i prędkość zgrzewania. W metodzie zgrzewania gorącym powietrzem wykorzystuje się urządzenie składające się z nagrzewnicy oporowej w formie klina i wewnętrznej dmuchawy oraz regulatorów temperatury. Bezpośrednio po stopieniu powierzchni obszar ten jest dociskany w celu połączenia obu płaszczyzn. W zależności od kształtu dmuchawy jak również rolek dociskowych otrzymujemy zgrzew jedno- lub dwuśladowy.

Fot.1. Zgrzewarka z dmuchawą gorącego powietrza.

 

Rys.1. Schemat zgrzewania gorącym powietrzem.

Metoda gorącego klina polega na zastosowaniu elementu oporowego w kształcie klina z wbudowanym systemem grzałek elektrycznych i termostatu przesuwającego się pomiędzy arkuszami geomembrany. Powierzchnie łączonych arkuszy topią się i poprzez płynny ruch ślizgowy przesuwają się do rolek dociskowych lub wałków  dzięki czemu otrzymuje się gotowy zgrzew. Standardowa zgrzewarka wykonuje pojedynczy  zgrzew o stałej szerokości, natomiast zgrzewarka z podwójnym klinem wykonuje dwa równoległe  zgrzewy z pozostawieniem pośrodku kanału  „powietrznego” o stałej szerokości, który wykorzystuje się do ciśnieniowych badań szczelności.

Rys.2. Schematy różnych połączeń za pomocą gorącego klina.

 

Fot. 2. Zgrzewarka dwuśladowa z gorącym klinem.

 

Fot. 3. Widok klina dającego podwójny ślad.

Sprzęt najnowszej generacji do zgrzewania dwuśladowego wyposażony jest już w elektroniczny system kontrolny, który umożliwia poprzez rejestrację parametrów łączonej spoiny  wskazanie wadliwie wykonanych odcinków.
Średnia temperatura klina zależy od warunków otoczenia i grubości materiału i waha się w granicach 300 – 3800C. Prędkość zgrzewania : 70 - 90 m/h.

Fot. 4. Duża zgrzewarka w trakcie pracy.

Porównanie zgrzewarek z gorącym klinem: duża ( z lewej str.) i mała ( zdjęcie prawe ).

Masa klina decyduje o jakości zgrzewania, szczególne znaczenie ma to w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych, podmuchów wiatru jak i grubości zgrzewanych materiałów.
Przy znacznych podmuchach wiatru należy stosować wszelkiego rodzaju osłony maszyn zgrzewających, np. pionowo trzymany pas geomembrany zgrzany w formie tuby.

Foto. Przykład zabezpieczenia zgrzewarki przed silnymi podmuchami wiatru.