Dokumentacja i badania dla III kategorii geotechnicznej – Dokumentacja geologiczno – inżynierska.

Badania kategorii III

Program badań

Budowle zaliczone do kategorii III wymagają szczególnie dokładnego i wnikliwego zbadania podłoża gruntowego oraz opracowania również dokumentacji geologiczno-inżynierskiej zgodnie z wymaganiami prawa geologicznego i górniczego i projektu geotechnicznego.

Tab.1. Rodzaje potrzebnych dokumentów w zależności od warunków gruntowych i kategorii geotechnicznej

Dokumentacja geologiczno-inżynierska - rozumie się przez to dodatkowe opracowanie zawierające wyniki badań i analizy niekorzystnych warunków geologicznych, zwłaszcza zjawisk i form krasowych, osuwiskowych, sufozyjnych, kurzawkowych, glacitektonicznych,   gruntów ekspansywnych i zapadowych, na obszarach szkód górniczych, przy możliwych deformacjach górotworu, w obszarach dolin i delt rzek oraz na obszarach morskich.

Do wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej uprawniony jest geolog z uprawnieniami geologicznymi kategorii VI lub VII, zgodnie z art.50.1 Ustawy prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z dn. 09.02.2015 poz. 196).

Na wstępie należy dokładnie zapoznać się z całym planowanym przedsięwzięciem. Należy rozpatrzyć rodzaj i funkcje projektowanej budowli, jej rozmiary, zagłębienie, rodzaj i sposób przekazywania obciążeń, wrażliwość na osiadania. Ważna jest także lokalizacja budowli i możliwości jej zmiany w obrębie działki oraz sposób zagospodarowania otoczenia. Wszystkie te dane - jako założenia technologiczne i konstrukcyjno-budowlane, stosownie do potrzeb - powinny być dostarczone wraz z planem sytuacyjno-wysokościowym w skali 1:500 (w uzasadnionych przypadkach w innej skali). Na planie powinien być przedstawiony aktualny stan terenu i jego uzbrojenia oraz położenie projektowanych obiektów. Ponadto należy zgromadzić dane dotyczące budowy geologicznej okolicy, ewentualnie występowania czynnych procesów geologicznych i inne dane ogólne o okolicy, mogące mieć znaczenia dla dalszych badań.

Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii III :

autostrady i drogi ekspresowe (klasy I i II), mosty przez rzeki o świetle ponad 100 m lub rozpiętości przęseł powyżej 100 m, głębokie wykopy poniżej zwierciadła wody, nietypowe fundamenty głębokie i specjalne, urządzenia służące do czasowego lub trwałego obniżania poziomu wody gruntowej, wywołujące ryzyko dużych przemieszczeń mas gruntu i zniszczenia konstrukcji, przekopy i przejścia pod terenami o dużym natężeniu ruchu drogowego, konstrukcje nabrzeży, konstrukcje narażone na wstrząsy sejsmiczne lub położone na terenach górniczych kategorii II i wyższych, konstrukcje posadowione na gruntach pęczniejących i zapadowych, wykopy prowadzone w trudnych warunkach, zwłaszcza wśród zabudowy, tunele w skałach miękkich i spękanych, obciążonych wodami naporowymi, wymagające szczelności.

 

Rys.1.  Wydzielenie kategorii geotechnicznych.

 

W czasie wizji lokalnej należy zapoznać się z obecnym stanem zagospodarowania terenu, jego morfologią i topografią, określić jednostkę lub jednostki geomorfologiczne występujące na rozpatrywanym obszarze, w miarę możliwości stwierdzić, czy występują czynne procesy geodynamiczne, obserwować wody powierzchniowe, stan sąsiednich obiektów, ewentualnie istniejących w pobliżu wyrobisk, zebrać informacje od miejscowych wykonawców robót budowlanych i ludności. Podczas wizji lokalnej należy zebrać także inne informacje i dane, Pozostało jeszcze 90% tekstu