Opinie geotechniczne i dokumentacje badań podłoża gruntowego nie wymagają zatwierdzenia. Czas ich wykonania zależy od wielkości zadania i operatywności przedsiębiorstwa, które wykonuje dokumentację.
Dokumentacje geologiczno-inżynierskie podlegają Ustawie Prawo geologiczne i górnicze (Ustawa z dn. 9.06.2011 r.). Dokumentacje geologiczno-inżynierskie wykonuje się w oparciu o przygotowany i przedstawiony do zatwierdzenia „Projekt robót geologicznych”, który jest dokumentem przedstawiającym dane dotyczące projektowanej budowy. Szczególnie istotna jest wielkość i rodzaj budowli oraz sposób i głębokość posadowienia.
Projekt robót geologicznych składa się do zatwierdzenia w stosownym dla danego obszaru urzędzie – geolog powiatowy. Organ może wydać decyzję zmieniającą liczbę i głębokość otworów zaprojektowanych przez konstruktora i geotechnika wykonującego dokumentację.
Stronami w postępowaniu są właściciele działek, na których planowane są roboty.
Zazwyczaj od dnia złożenia projektu robót w kancelarii do dnia jego zatwierdzenia upływa czas do 30 dni. Po otrzymaniu decyzji zatwierdzającej projekt robót należy złożyć informację o zamiarze przystąpienia do prac terenowych. Prace terenowe można rozpocząć po 14 dniach od daty złożenia informacji. Po przeprowadzeniu wszystkich zaprojektowanych prac terenowych i laboratoryjnych opracowuje się dokumentację geologiczno-inżynierską, którą należy złożyć do zatwierdzenia. W praktyce od momentu złożenia projektu robót do dnia otrzymania zatwierdzonej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej upływają 3 miesiące. Wszyscy projektanci obiektów muszą odpowiednio wcześnie przygotować taką dokumentację ponieważ dla otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę konieczne jest załączenie zatwierdzonej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (dla III kategorii geotechnicznej i II w złożonych warunkach gruntowych).
Wszystkie informacje archiwalne, wynikające z wyżej wymienionych dokumentacji, przechodzą po 5 latach na własność Skarbu Państwa.
Korzystanie z informacji źródłowych lub archiwalnych w takim układzie będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami.
Wobec powyższego, Inwestorzy i osoby przygotowujące inwestycje jak i przetargi muszą wziąć pod uwagę potrzebny czas na wykonanie poszczególnych etapów dokumentowania podłoża i nie wyznaczać nierealnych terminów realizacji.