Kompendium
Tematyka związana z budowlami z udziałem geosyntetykow z racji uwarunkowań jest dziedziną interdyscyplinarną. Łączy w sobie interpretację parametrów fizyko-mechanicznych..
czytaj dalej
11 grudnia 2020
Wiele błędnych rozwiązań w zakresie stosowania geosyntetyków jest spowodowanych nieprzestrzeganiem podstawowej zasady, że materiały geotekstylne nigdy nie są samodzielną..
czytaj dalej
10 grudnia 2020
Zgodnie z aktualnym prawodawstwem, warunki geotechniczne na potrzeby procesu inwestycyjnego należy dokumentować, opracowując geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych..
czytaj dalej
10 grudnia 2020
Do oznaczania i geotechnicznego opisu skał w budownictwie stosuje się normę PN–EN ISO 14689-1. Próbki materiałów kamiennych potrzebnych do określenia między innymi grupy genetycznej..
czytaj dalej
10 grudnia 2020
Problematyka geotechnicznych badań podłoży gruntowych oraz fundamentowania jest jednym z podstawowych elementów każdego procesu inwestycyjnego. Przecież każda inwestycja wiąże się z posadowieniem na gruncie..
czytaj dalej
10 grudnia 2020
Wszystkie ostatnio dokonane działania związane ze zmianami legislacyjnymi w zakresie geotechniki, podporządkowane są dążeniu do pełnej zgodności stanu polskiego prawa z Eurokodem 7..
czytaj dalej
10 grudnia 2020
Parcie poziome gruntu działające na ścianę oporową, pochodzące od trzęsienia ziemi lub drgań parasejsmicznych zwiększa się chwilowo na skutek drgań gruntu..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Przy projektowaniu odwodnienia deszczowego na terenie płaskim, przy braku naturalnych odbiorników wód opadowych, gdy odprowadzenie wody z rowów..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Sufozją nazywane jest zjawisko przemieszczania się pod wpływem ruchu wody drobnych cząstek gruntu w porach jego szkieletu. Cząstki mogą..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Obecnie w trakcie wbudowywania geotkanin szczególnie na gruntach słabych i w konstrukcjach oporowych zalecane jest łączenie poszczególnych pasm poprzez zszywanie..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Zgodnie z normą PN-86/B-02480 wśród gruntów organicznych wyróżnia się torfy ( T ) - grunty powstałe z obumarłych i podlegających stopniowej karbonizacji części roślin..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Zapadanie się gruntu następuje w gruntach luźnych nawodnionych, w których występuje upłynnienie. Woda wypływająca wskutek zaciskania szkieletu może..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Uskokiem nazywamy strukturę tektoniczną powstałą w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni (lub wąskiej strefy zniszczenia)..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Już dostępne!
Popularne:
2
3
Kategorie:
- Awarie i katastrofy budowlane
- Betony
- Dokumentowanie i badania podłoża gruntowego
- Drenaże i melioracje
- Drogi i koleje
- Geologia
- Geomembrany
- Geosyntetyki
- Geotechnika i geoinżynieria
- Grunty i badania gruntów
- Głębokie wykopy
- Hydrologia
- Hydrotechnika i hydraulika
- Mury oporowe i osuwiska
- Nośność i stateczność
- Odwodnienia i filtracja
- Posadowienia w budownictwie i fundamentowanie
- Projekty i projektowanie
- Skarpy, zbocza, nasypy i wykopy
- Składowiska i ochrona środowiska
- Wzmacnianie, stabilizacja i uzdatnianie podłoży
- Zagadnienia prawne
- Zagęszczanie
Quizy:
- Quiz – Geolog – prawa i obowiązki
- Quiz - Wytrzymałość gruntów na ścinanie
- Quiz - Właściwości mechaniczne gruntów
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom II
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom I
- Quiz - Rozpoznawanie gruntów
- Quiz - Dokumentowanie geotechniczne
- Quiz - Geosyntetyki - Poziom podstawowy