Według Prawa budowlanego (art. 17) uczestnikami procesu budowlanego są: inwestor – którego obowiązkiem jest zapewnienie opracowania projektu budowlanego oraz stosownie do potrzeb innych projektów..
czytaj dalej
18 grudnia 2020
W razie nagłego zamknięcia zaworu, zasunięcia zasuwy lub zatrzymania pompy, powstają w rurociągach tzw. uderzenia hydrauliczne (uderzenia wodne). Nagłe zatrzymanie przepływu cieczy..
czytaj dalej
18 grudnia 2020
Kompendium
Umocnienia brzegowe i denne oznaczają budowle, których podstawowym zadaniem jest ochrona profilu cieku wodnego w określonych granicach. Działanie erozyjne wody ma dwa główne składniki. Jeden..
czytaj dalej
05 stycznia 2021
Premium
Umocnienia brzegowe i denne oznaczają budowle, których podstawowym zadaniem jest ochrona profilu cieku wodnego w określonych granicach. Działanie erozyjne wody ma dwa główne składniki..
czytaj dalej
05 stycznia 2021
Premium
Umocnienia brzegowe i denne oznaczają budowle, których podstawowym zadaniem jest ochrona profilu cieku wodnego w określonych warunkach brzegowych i granicach..
czytaj dalej
21 grudnia 2020
Zapadanie się gruntu następuje w gruntach luźnych nawodnionych, w których występuje upłynnienie. Woda wypływająca wskutek zaciskania szkieletu może..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Niejednoznaczności przepisów Ustawy Prawo budowlane, Rozp. MTBiGM z dnia 25.04.2012 r. oraz Ustawy Prawo geologiczne i górnicze błędne niejednokrotnie tłumaczenie zwrotów zawartych w Eurokodzie 7..
czytaj dalej
05 stycznia 2021
Uskokiem nazywamy strukturę tektoniczną powstałą w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni (lub wąskiej strefy zniszczenia)..
czytaj dalej
09 grudnia 2020
Kompendium
Wejście w życie w 2012 r. Rozp. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych nie wyeliminowało niestety z praktyki budowlanej starego podejścia do rozpoznawania podłoży gruntowych. Przyczyn tego stanu rzeczy należy doszukiwać się w stereotypowym podejściu..
czytaj dalej
05 maja 2021
Kompendium
Przedmiotem rozważań są wybrane zagadnienia z Eurokodu 7.2 (PN-EN 1997-2: 2007) w związku z faktem przywołania tej normy w § 9 w Rozp.MTBiGM..
czytaj dalej
01 grudnia 2020
Wielkość otworu małych mostów w dużym stopniu jest zależna od..
czytaj dalej
21 czerwca 2023
Problem trwałości stalowych grodzic pojawia się często w przypadku konieczności zastosowania brusów stalowych do wszelkiego rodzaju stałych obudów wykopów. Dlatego ważną czynnością w trakcie rozpoznawania i dokumentowania warunków podłoża jest określenie stopnia agresywności środowiska gruntowo..
czytaj dalej
04 czerwca 2021
Skład ziarnowy mieszanki gruntowej i stąd wynikający wskaźnik różnoziarnistości U ma zasadniczy wpływ na zagęszczanie gruntów i jego maksymalny ciężar objętościowy szkieletu gruntowego..
czytaj dalej
05 stycznia 2021
Już dostępne!
Popularne:
3
4
Kategorie:
- Awarie i katastrofy budowlane
- Betony
- Dokumentowanie i badania podłoża gruntowego
- Drenaże i melioracje
- Drogi i koleje
- Geologia
- Geosyntetyki
- Geotechnika i geoinżynieria
- Głębokie wykopy
- Grunty i badania gruntów
- Hydrotechnika i hydraulika
- Hydrologia
- Mury oporowe i osuwiska
- Nośność i stateczność
- Odwodnienia i filtracja
- Posadowienia w budownictwie i fundamentowanie
- Projekty i projektowanie
- Skarpy, zbocza, nasypy i wykopy
- Składowiska i ochrona środowiska
- Wzmacnianie, stabilizacja i uzdatnianie podłoży
- Zagadnienia prawne
- Zagęszczanie
Quizy:
- Quiz – Geolog – prawa i obowiązki
- Quiz - Wytrzymałość gruntów na ścinanie
- Quiz - Właściwości mechaniczne gruntów
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom II
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom I
- Quiz - Rozpoznawanie gruntów
- Quiz - Dokumentowanie geotechniczne
- Quiz - Geosyntetyki - Poziom podstawowy