Pomiary inklinometryczne należą do podstawowej metody pomiarów i wywodzą się z monitoringu osuwisk. Głównym argumentem przemawiającym za tymi metodami jest możliwość monitoringu przemieszczeń..
czytaj dalej
04 stycznia 2021
08 grudnia 2020
Kompendium
Uczestników procesu budowlanego można podzielić na dwie grupy..
czytaj dalej
20 maja 2022
Projekt geotechniczny - rozumie się przez to część projektu budowlanego zawierającą, zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997 : Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne..
czytaj dalej
30 grudnia 2020
Premium
Obliczeniowy opór graniczny podłoża wyznacza się przy założeniu granicznego stanu naprężeń ( na całej powierzchni poślizgu ) określanego wg wzoru Coulomba-Mohra..
czytaj dalej
29 grudnia 2020
Premium
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) wprowadziła nową definicję robót budowlanych. Od 20 lutego 2013 r., zgodnie z nowym brzmieniem art 2 pkt 8 ustawy Pzp, przez roboty budowlane..
czytaj dalej
21 grudnia 2020
Obniżenie zwierciadła wody podziemnej powoduje przyrost naprężenia w gruncie, a w rezultacie także wystąpienie osiadania dodatkowego dla obiektów znajdujących się w sąsiedztwie odwodnień..
czytaj dalej
08 stycznia 2021
Torfowiska wysokie (tzw. mszary) powstają na wododziałach, na obszarach, w których wody gruntowe lub powierzchniowe są nieruchome..
czytaj dalej
27 maja 2021
Premium
Prawidłowe wbudowanie materiału w nasyp ocenia się poprzez zagęszczenie gruntu, które opisane może być następującymi parametrami mechanicznymi...
czytaj dalej
24 listopada 2020
Skarpy wykopów budowlanych trwałych, czyli o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok dla dużych obiektów i z głębokimi fundamentami, powinny być poddane..
czytaj dalej
30 listopada 2020
Dylatancja - inaczej mówiąc, pęcznienie lub przyrost objętości ? w mechanice gruntów jest to zjawisko znamienne, polegające na tym, że piasek zagęszczony poddany..
czytaj dalej
30 listopada 2020
Premium
Drenaże i melioracje należą do zabiegów mających kształtować optymalne stosunki wodne w podłożu wynikające z potrzeb maksymalizacji plonów i upraw. Rozstawy ciągów..
czytaj dalej
05 grudnia 2020
W tabeli zestawiono zestawy sit wg różnych standardów : BS, US i niemieckich..
czytaj dalej
08 stycznia 2021
Obciążenie naziomu skarpy opracowano na podstawie Zarysu geotechniki- Z.Wiłuna..
czytaj dalej
22 grudnia 2020
Pożądanym praktycznie w każdym projekcie jest dopiero naniesienie krzywych łączących punkty o tych samych rzędnych. Krzywe te nazywają się warstwicami..
czytaj dalej
18 maja 2021
Kompendium
Awarie i katastrofy budowlane | Dokumentowanie i badania podłoża gruntowego | Drogi i koleje | Geologia | Geotechnika i geoinżynieria | Głębokie wykopy | Grunty i badania gruntów | Nośność i stateczność | Projekty i projektowanie | Skarpy, zbocza, nasypy i wykopy | Wzmacnianie, stabilizacja i uzdatnianie podłoży | Zagadnienia prawne
Oczywistą rzeczą jest, że badania podłoża budowli mają kardynalne znaczenie w powodzeniu całej inwestycji. Wyniki badań decydują o poprawności obliczeń nośności i stateczności konstrukcji i powinny dać odpowiedź czy wzmacnianie podłoża jest w ogóle potrzebne..
czytaj dalej
30 czerwca 2021
Gdy w podłożu występuje słabsza warstwa geotechniczna na głębokości mniejszej niż 2B poniżej poziomu posadowienia fundamentu, wtedy warunek obliczeniowy..
czytaj dalej
23 listopada 2020
Premium
Wolny dostęp
Wzrost objętości gruntu w procesie przemarzania uzewnętrznia się powstawaniem tzw. wysadzin, tj. podnoszenia powierzchni terenu czy..
czytaj dalej
02 grudnia 2020
Już dostępne!
Popularne:
2
3
Kategorie:
- Awarie i katastrofy budowlane
- Betony
- Dokumentowanie i badania podłoża gruntowego
- Drenaże i melioracje
- Drogi i koleje
- Geologia
- Geomembrany
- Geosyntetyki
- Geotechnika i geoinżynieria
- Grunty i badania gruntów
- Głębokie wykopy
- Hydrologia
- Hydrotechnika i hydraulika
- Mury oporowe i osuwiska
- Nośność i stateczność
- Odwodnienia i filtracja
- Posadowienia w budownictwie i fundamentowanie
- Projekty i projektowanie
- Skarpy, zbocza, nasypy i wykopy
- Składowiska i ochrona środowiska
- Wzmacnianie, stabilizacja i uzdatnianie podłoży
- Zagadnienia prawne
- Zagęszczanie
Quizy:
- Quiz – Geolog – prawa i obowiązki
- Quiz - Wytrzymałość gruntów na ścinanie
- Quiz - Właściwości mechaniczne gruntów
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom II
- Quiz - Właściwości fizyczne gruntów - Poziom I
- Quiz - Rozpoznawanie gruntów
- Quiz - Dokumentowanie geotechniczne
- Quiz - Geosyntetyki - Poziom podstawowy